Tai antroji straipsnio apie „Media Auditai” teikiamas media konsultavimo paslaugas dalis. Čia nagrinėsime tris klausimų grupes: medijos kanalų skaičiaus parinkimas, inovacijų panaudojimas ir personalo kvalifikacija. Priminsime, kad šiuos klausimus nagrinėjame tik skaitmeninių medijų srityje, o „offline” medijų neaptariame. Kad susidarytumėte pilną įspūdį, patariame pirmiausiai susipažinti su pirmąja straipsnio dalimi.
Medijos kanalų skaičiaus parinkimas apima kelis klausimus: ar pakanka naudoti tik 2-3 kanalus (pvz. Facebook ir Instagram ar Google Search ir GDN), ar turime agentūros prašyti naudoti kuo daugiau kanalų, ar sudėti visą biudžetą į geriausią kanalą ir pan. Šie klausimai dažnai atsiranda iš patyrimo, turimo neskaitmeninėse medijose. Mat ten („offline” medijoje) kanalų skaičiaus didinimas dažnai yra prioritetas, kurį riboja tik turimo biudžeto dydis. Nes kanalų skaičius plečia pasiekimą, o pasiekimas yra dažnai svarbiausias medijos planavimo tikslas „offline” medijoje. Bet skaitmeninėse medijose logika yra kitokia ir čia kanalų skaičius (dažniausiai) nėra prioritetas. Svarbiau yra kanalo efektyvumas, kurį galima matuoti tiesioginiu atsaku (tada tai yra performance medija) arba į tiesioginį atsaką panašiais rodikliais, kurie rodo auditorijos susidomėjimą jūsų reklama (pvz. paspaudimai, tinkinimai, komentarai). Toliau kyla klausimas, o kiek biudžeto sutelkti į kanalą, kuris duoda gerą efektyvumą? Šiuo atveju mūsų patarimas yra vertinti ne bendrą kanalo pasiekimą, o jūsų reklamos pasiekimą. Ir skirti biudžetą tol, kol ribinė (marginal) pridedamo pasiekimo reikšmė pateisina pridedamą biudžetą. Populiariausios skaitmeninės medijos dažnai turi labai didelį pasiekimą (60-70% visos populiacijos per mėn.), todėl neretai apsimokės skirti šiems kanalams daug biudžeto. Tokių veiksmų/strategijos rezultatas - jūsų skaitmeninių kanalų skaičius yra gana mažas, tarkime, tie patys 2-3 kanalai. Mes patartume dėl to nesijaudinti, jei efektyvumas yra geras.
Inovacijų panaudojimo klausimų grupė apima klausimus, susijusius su nuolat rinkoje atsirandančiais naujais skaitmeninės medijos kanalais, apie kuriuos kalbama, esą jie labai staigiai populiarėja ir, todėl, atrodytų, reikia ten ir reklamuotis. Paskutinė tokia mada yra TikTok, apie kurį, tiesa, jau kalba visi, nors oficialiai reklamuotis Europos Sąjungos verslams galimybė atsirado tik prieš keliolika mėnesių. Galbūt tokia nauja mada dabar galima vadinti Threads („Meta” kompanijos kuriama alternatyva „Twitter’iui/X”). Bet konkretūs pavadinimai nėra svarbūs, nes esmė visada ta pati: ar reikia sekti naujausias skaitmeninės medijos madas? Mūsų konkretus patarimas klientams yra paprastas: ne, nereikia. O argumentas yra tas, kad naujos medijos pradžioje neturi aiškaus ir patikimo reklamos modelio. O naujo skaitmeninio kanalo gyvavimo pradžioje prioritetas yra pritraukti ir išlaikyti auditoriją, o ne ją monetizuoti (per reklamą). Pavyzdžiui, tik dabar, net keliolika metų po masinio TikTok išpopuliarėjimo, šis kanalas pradeda rimčiau ieškoti savo reklamos modelio. Taigi, mūsų patarimas yra nesivaikyti madų, nes jos nėra susijusios su efektyvia rinkodara.
Paskutinė šio straipsnio tema yra personalo kvalifikacija ir čia turime omenyje „Media Auditų” klientų klausimus, kurie susiję su kvalifikacija darbuotojų, dirbančių rinkodaros skyriuje. Konkrečiau – kokios yra esminės kompetencijos, kurias turi turėti darbuotojai, planuodami (su agentūra ar be jos) reklamą skaitmeninėse medijose. Į šį klausimą, deja, nėra įmanoma atsakyti nurodant konkrečias būtinas kompetencijas. Taip yra todėl, kad skaitmeninių medijų sritis yra per daug dinamiška. Praktinis patarimas, kurį duodame, yra nuolat pirkti mokymus būtent reklamos skaitmeninėse medijose srityje. Palyginus su reklamos biudžetu, mokymai kainuoja nedaug, sritis yra labai dinamiška, todėl investicijos į mokymus yra lengvai pateisinamos. O svarbiausias patarimas, susijęs su personalo kvalifikacijos kėlimu skaitmeninių medijų srityjeyra šis: visada patariame rinktis individualius, t.y. tik jūsų darbuotojams skirtus mokymus, o ne grupėje su kitų įmonių darbuotojais. Nes esminis privalumas yra darbuotojų galimybė klausti klausimus ir aptarinėti konkrečius jūsų verslo iššūkius, kuriems nebūtų vietos mokymuose dalyvaujant kitų įmonių darbuotojams. Nes nesinorėtų dalintis galimai konfidencialia informacija. Geriausi verslo mokymai yra atvejų (business case) analizė, o geriausiai moko atvejai, su kuriais susiduria jūsų darbuotojai savo darbe. Žiūrėkite į tokius mokymus, kaip į mokymų ir konsultacijų sintezę, kai lektorius iš dalies ir konsultuoja.
Dvejose šio straipsnio dalyse apžvelgiame, ką daro „Media Auditai” konsultuodami skaitmeninės medijos klausimais. Tai apima šešias temas. Pirmoje dalyje aptariame konversijų optimizavimą, operatyvinį įgyvendinimą ir agentūros–partnerio parinkimą. Antroje - medijos kanalų skaičiaus parinkimą, inovacijų panaudojimą ir personalo kvalifikaciją. Pateikti patarimai galioja apibendrintiems atvejams ir gali būti nepakankamai efektyvūs konkrečiai jūsų verslo situacijai. Kviečiame kreiptis dėl individualios konsultacijos.